liceum (dziennikarstwo)

ZAPISZ SIĘ

 

Marzysz o karierze w telewizji, radiu, gazecie lub portalu internetowym? Zawsze znajdujesz się w centrum wydarzeń? Lubisz skupiać na sobie uwagę i dużo mówisz? Lubisz pisać i masz lekkie pióro? Masz wysoką wrażliwość, empatię i zdolność dostrzegania niuansów? Lubisz rozwiązywać zagadki i dociekać prawdy? Zawsze dopytujesz i chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli przynajmniej raz odpowiadziałeś/aś: „Zdecydowanie, to o mnie”, zapraszamy Cię do naszego liceum ze specjalnością "dziennikarstwo".

INFORMACJE PODSTAWOWE:

 • Nauka trwa 4 lata i obejmuje kształcenie ogólne - przygotowanie do egzaminu maturalnego z możliwością uzyskania dodatkowych kwalifikacji (kursy ECDL i inne).
 • Wpisowe 70 zł, czesne 216 zł miesięcznie.
 • W przypadku nauczania indywidulanego czesne ulega zwiększeniu.
 • Dla młodzieży zagranicznej, chętnej do podjęcia nauki w naszej szkole przeprowadzane są dodatkowe testy z języka polskiego.
 • W ramach kierunku uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z informatyki, wiedzy o społeczeństwie i języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

KTO MOŻE STARAĆ SIĘ O PRZYJĘCIE NA SPECJALNOŚĆ Z DZIENNIKARSTWA?

Szukamy osób zaangażowanych, pełnych pasji, interesujących się jakąś dziedziną dziennikarskiej działalności!  Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności oraz zdobywać wiedzę niezbędną do pracy w różnych środkach masowego przekazu: prasie, telewizji, radiu, czy portalach internetowych — dołącz do nas! O przyjęciu na kierunek decyduje suma punktów otrzymanych z egzaminu ósmoklasisty oraz średnia ocen z klasy ósmej.
Kandydaci biorą również udział w rozmowie rekrutacyjnej. 

JAKIE ZAJĘCIA CZEKAJĄ NA CIEBIE NA SPECJALNOŚCI DZIENNIKARSTWO?

 • redagowanie i formatowanie tekstu,
 • przygotowanie do występów przed kamerą,
 • tajniki prowadzenia wywiadów,
 • techniki komunikacji i perswazji,
 • skuteczny research dziennikarski,
 • kompetencje kluczowe w pracy dziennikarza,
 • tajniki pracy dziennikarskiej,
 • rola mediów we współczesnym świecie,
 • wykorzystanie technik multimedialnych,
 • przeprowadzenie badań sondażowych.

Podczas zajęć będziesz mieć możliwość obserwacji pracy dziennikarskiej od kuchni dzięki:

- wycieczkom tematycznym (studia nagrań, redakcje),
- współpracy z lokalnymi mediami,
- spotkaniom z dziennikarzami i redaktorami.

Zdobytą wiedzą i umiejętności będziesz mógł/mogła na bieżąco wykorzystywać:

- współtworząc gazetkę szkolną SOSAB NEWS,
- współtworząc szkolny kanał na YT – REC ZDZ,
- współprowadząc media społecznościowe (Facebook, Instagram, Tik Tok),
- nagrywając materiały (dokumenty, spoty, wiadomości, teledyski) w szkolnym studiu nagrań.

Zajęcia będą miały głównie charakter warsztatowy- praktyczny, dzięki czemu zdobyta wiedza będzie przez Ciebie wykorzystywana w wielu aspektach codziennego życia.

ZOBACZ PRZEWODNIK PO ZAJĘCIACH POZALEKCYJNYCH - TUTAJ!

Szkoła umożliwi Ci łatwiejszy start na kierunkach studiów:

- dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
- dyplomacja i stosunki międzynarodowe
- filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach,
- edytorstwo,
- zarządzanie kulturą i mediami,
- realizacja dźwięku i obrazu,
- filologia polska i angielska,
- zarządzanie informacją,
- socjologia

Wiedza, zdobyta podczas czterech lat nauki na specjalności dziennikarskiej, będzie pomocna również na wielu innych, humanistycznych kierunkach studiów.

JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDZIESZ DZIĘKI NAUCE W LICEUM O SPECJALNOŚCI DZIENNIKARSTWO?

1. Zdobędziesz obszerną wiedzę z zakresu informatyki i wiedzy o społeczeństwie — zwiększona ilość godzin z tych przedmiotów przygotuje Cię do zdawania matury na poziomie rozszerzonym. Otrzymasz wiedzę przydatną na studiach przygotowujących do szeroko pojętych zawodów społecznych – nie tylko związanych z komunikacją i dziennikarstwem, ale także socjologią, psychologią, pedagogiką, filologią, europeistyką czy stosunkami międzynarodowymi.

2. Zdobędziesz wiedzę z zakresu tworzenia tekstów – poznasz zasady tworzenia tekstów publicystycznych i informacyjnych, które będą przyciągać czytelnika, wzbudzać emocje i zachęcać do ponownego sięgania po Twoje prace. Tę umiejętność możesz wykorzystać zarówno na ewentualnych studiach, jak i rozwijając swoją działalność, promując swoje produkty, usługi lub pisząc teksty dla zleceniodawców.

3. Poznasz tajniki stosowania technik multimedialnych – umiejętność wykorzystywania nowoczesnych technologii jest jedną z kluczowych kompetencji, których pracodawcy oczekują obecnie od swoich pracowników. Podczas czterech lat nauki poznasz szeroki pakiet przydatnych technik multimedialnych, które będziesz mógł/mogła potem dowolnie wykorzystywać- niezależnie od wykonywanej w przyszłości pracy lub wybranego kierunku studiów.

4. Zaprzyjaźnisz się z social mediami – dowiesz się jak skutecznie prowadzić social media. Pojawi się wiedza nie tylko z zakresu publikowania postów, czy odpowiadania na komentarze i wiadomości. Dowiesz się jak budować grupę zaangażowanych odbiorców, poprzez dostarczanie interesującego contentu, odpowiednio zaplanowaną reklamę oraz wchodzenie w interakcję z obserwatorami.

5. Poznasz tajniki skutecznej komunikacji oraz przełamiesz opory i bariery komunikacyjne – dzięki pracy warsztatowej będziesz mógł/mogła sprawdzić się w różnych sytuacjach. Poznasz techniki aktywnego słuchania, odpowiedniego zadawania pytań, przekierowania rozmowy na interesujący Cię temat, zdobywania kluczowych informacji. Przekonasz się o mocy „komunikatu ja” i dowiesz się, czym jest komunikacja oparta na faktach. Zdobytą wiedzę będziesz ćwiczyć w praktyce, dzięki czemu zaczniesz z niej korzystać automatycznie.

6. Rozwiniesz swoje kompetencje osobiste – dobry dziennikarz ma wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, więc przez cały okres nauki weźmiesz udział w wielu warsztatach z tego zakresu. Tematyka poruszana na takich spotkaniach dotyczy między innymi: asertywności, technik perswazji i manipulacji, umiejętności radzenia sobie ze stresem, inteligencji emocjonalnej, umiejętności planowania, umiejętności z zakresu zarządzania zmianą, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, umiejętności odczytywania mowy ciała. Nie musimy chyba dodawać, że takie kompetencje przydadzą się w każdej sferze Twojego życia.

7. Stawisz czoła wyzwaniom, z jakimi mierzą się dziennikarze – dzięki realizowaniu różnorodnych projektów, będziesz mógł przetestować swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Wyruszysz na miasto przeprowadzić sondaż/ankietę, staniesz przed kamerą przeprowadzając wywiad z ważnym gościem, przeprowadzisz obszerny research na wybrany temat, zapanujesz nad skłóconymi gośćmi w studiu nagraniowym, stworzysz reklamę, nagrasz reportaż, stworzysz fotorelację z wydarzenia i napiszesz chwytliwy artykuł. Dzięki takiemu zakresowi działań sprawdzisz, która aktywność jest Ci najbliższa i będziesz mógł/mogła dalej rozwijać się w tym kierunku.

To tylko wierzchołek korzyści, z nauki na specjalności dziennikarstwo. Doświadcz tego osobiście.

Dołącz do nas i przeżyj fantastyczną, dziennikarską przygodę z osobami, które podzielają Twoją pasję. Wspólnie odkryjecie świat prasy i mediów pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, którzy podobnie jak Wy są pasjonatami tego, czym się zajmują!

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER PO BUDYNKU SZKOŁY:

INFORMACJE PODSTAWOWE:

 • Nauka trwa 4 lata i obejmuje kształcenie ogólne — przygotowanie do egzaminu maturalnego z możliwością uzyskania dodatkowych kwalifikacji (warsztaty z zakresu dziennikarstwa)
 • Wpisowe 70 zł, czesne 200 zł/miesięcznie.
 • W przypadku nauczania indywidualnego czesne ulega zwiększeniu.
 • Dla młodzieży zagranicznej, chętnej do podjęcia nauki w naszej szkole przeprowadzane są dodatkowe testy z języka polskiego.
 • W ramach kierunku uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z informatyki, wiedzy o społeczeństwie i języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. 

ZAPISZ SIĘ